תסרוקת של שחקנית, יש בזה בעיה הלכתית?

שאלה

קראתי כתבה על כך שנשים חרדיות החלו ללבוש פאה כמו של השחקנית א. ג. ואני מתחיל להצדיק את אלה שנלחמים נגד הפאות! חוץ מזה, כנסו ליוטיוב ראו מה גדולי התורה אומרים על פאות! הרב שבדרון והרב אלישיב!

תשובה

אין שום איסור לאשה להסתרק כמו פלונית או כמו אלמונית. ישנה אמנם בעיה עם העובדה שאנשים צופים בטלוויזיה רח"ל ובקיאים בשחקניות השונות, בשמותיהן ובדמויותיהן, אך אין שום איסור לאשה לבקש מהפיאנית תסרוקת דומה לשחקנית פלונית או שחקנית אלמונית. הדבר אמור בכל פריטי הלבוש, חצאיות וסריגים וכו', ולא רק בפאות. וכמו שלא נאסור לנשים רווקות להסתרק בתסרוקת מסויימת, משום ששחקנית פלונית החליטה להסתרק כך.ואלו הכותבים ונלחמים נגד הפאות, משתמשים בכתבות דמגוגיות כאלה (ואני כותב דמגוגיות, כי בעצם רוב הנשים בציבור החרדי הלובשות פאות, רחוקות מאוד מכל המתואר בכתבות, ובקושי אחוז קטן מהנשים יודעות איך נראית התסרוקת של שחקנית פלונית וכו'. וכרגיל אצל עיתונאים, מנפחים כל דבר קטן) על מנת לקדם את דברי השקר שלהם בשם גדולי הדור.באשר לסירטוני יוטיוב:

ההלכה לא נקבעת לפי יוטיוב, אלא לפי ספרי פוסקי ההלכה שבכל דור ודור. בוודאי לא לפי סרטונים ערוכים ומבושלים, הבאים להציג כביכול את דעת הגרי"ש אלישיב שליט"א, כשהוא אומר שפאה מותרת לכתחילה, ומראים לציבור הרחב רק התבטאות קטנה שלו על הפאות הפרוצות, שנאמרה בסוף שיחה של 17 דקות, בסגנון השאלות שנשאל הלל הזקן באמצע הרחצה (לצפיה בוידאו המלא, באתר בחדרי חרדים, לינק), כששואלים אותו האם מותר, וכשהוא לא מספק את הסחורה, שואלים אותו שוב האם מותר לכתחילה, וכשהוא שוב עונה "לא לענין", מסיחים את דעתו ושוב נותנים לו "רמז", ומספרים לו על הצרות והמחלות שתוקפות את עם ישראל, וכו'.

כמו כן, הרב שבדרון הוא דרשן, ועם כל גדולתו, לא היה מ"גדולי הדור". גדולי הדור זה החזון איש לדוגמא, שאמר שפאה עדיפה ממטפחת, כי היא מכסה היטב את כל השיער, והגרב"צ אבא שאול, שגם דעתו היתה כך, והגאון רבי מיכל יהודה לפקוביץ, שגם אמר כך, והגאון רבי שלום משאש, שגם אחז בשיטה זו, וכן הלאה. הרב שבדרון אינו יכול לדחות את כל אלה, ואינו הופך ל"גדול הדור" בגלל שיש ממנו איזה סרטון ביוטיוב.

ולעניננו, שחקניות לובשות את כל פריטי הלבוש הקיימים, וזאת לא סיבה לאסור אותן בגלל שכך מתלבשות "שחקניות". בפרט בענין זה של פאה, שהשרישו בציבור כאילו "שחקניות" הולכות כך, ואין זה אלא הבל הבלים. אף שחקנית גויה (או יהודיה חילונית) לא תסכים ללבוש פאה בדרך קבע על ראשה. הן לובשות זאת רק לצורך משחק, לפי שעה, ותו לא. וגם בכתבות השונות, מדובר על תסרוקת של שחקנית זאת או אחרת, ולא על "פאה" כמו של השחקנית, כמו שנאמר באחת הכתבות: "יש לי בסלון מגזין עם תמונות של שחקניות וסלבריטאיות מהוליווד, והנשים בוחרות מתוכן את התסרוקת האהובה עליהן".

ראה "לקט שכחת הפאה" עמ' ס"ג: "את הדברים דלהלן שמעתי בטלפון מפי הגברת זלדה נעמעס [ז"ל, אשת חינוך ידועה מחסידי חב"ד] מברוקלין ניו יורק. "כשהגענו לארה"ב מאירופה בשנת תשי"ח לאחר נישואינו, נכנסנו אל הרבי ליחידות. אני לבשתי כובע וחצי פאה, ולא ראו לי אף שערה אחת משערותי. במהלך היחידות וכו' אמר הרבי: "צריך ללבוש פאה"! אני עדיין לא קלטתי אז מה זה "רבי" ונסיתי להתווכח, ואמרתי: "כל השערות שלי מכוסות, והשערות שרואים זה חצי פאה". והרבי ענה: אבל צריך ללבוש פאה! חצי פאה זה כמו חצי בריאות". והמשיך: "עבור לבישת פאה מובטח בריאות, פרנסה ונחת מהילדים ומהנכדים… ומה עוד את רוצה"? עניתי לרבי: "זה מספיק". ואז אמר הרבי: "תמצאי כאן מישהי שהיא מבינה בזה, והיא תלך איתך לקנות פאה יפה, שמי שתראה את זה תרצה גם היא ללבוש פאה". ובפנותו לבעלי אמר הרבי: "לך לרב חדקוב, הוא ילווה לך כסף לפאה יפה עבור אשתך". כמובן שאחרי ברכות כאלו, אין אני יוצאת מפתח ביתי עם מטפחת. אפילו כשאני יורדת להוציא את הזבל החוצה, גם אז אני לובשת את הפאה".

 

מודעות פרסומת

מתויג:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: